Poznate razliko med temi pojmi? Ti izrazi so predpisani za točno določene kakovostne nivoje izdelkov. Kupci velikokrat mešamo vse tri izraze med seboj in tudi nekateri izdelki so žal nepravilno označeni.
Sok
Sok je samo tekoči iztisnjen del sadja ali zelenjave. Vedno gre za izdelek brez dodanega sladkorja in brez dodane vode. Torej čisti sok, ko iztisnete na primer naribana jabolka med dlanmi.
Sokovi so najbolj kvalitetne brezalkoholne pijače. Izdelane so tako, da se z mehanskimi postopki iztisne sok iz sadja. Soku se ne sme dodajati ne vode ne sladkorja. Vendar bodite pozorni, ali je sok morebiti izdelan iz zgoščenega soka. To mora jasno pisati ob imenu izdelka! Gre za metodo, ko najprej svežemu soku odvzamejo vodo (z namenom skladiščenja in logistike), kasneje pa ta zgoščeni sok znova rehidrirajo z enako količino vode, kot je bila soku odvzeta. Taki izdelki so manj kvalitetni in seveda, cenovno bolj ugodni.
Večina običajnih nizko cenovnih sokov na slovenskem trgu je izdelanih iz zgoščenih sadnih sokov. Naslednjič, ko stopite pred polico s sokovi, se prepričajte sami.
V naši ponudbi najdete kar nekaj 100% sokov: od klasičnega jabolčnika, grozdnega soka, so češnjevega in slivovega soka.
Nektar
Nektar je izdelan iz soka in/ali sadne/zelenjavne kaše z dodatkom vode in lahko tudi dodatkom sladkorja (ali pa ne). Minimalni sadni deleži so določeni z Uredbo in so od 30% do 50% (glede na posamezno sadno vrsto).
Nektarje po domače imenujemo tudi gosti sokovi, zato v pogovoru pogosto pride do mešanja pomena z 100% sokovi. Gosti sokovi, oziroma pravilno, nektarji, so narejeni iz sadne kaše. So kašasti in torej bolj gosti. Same sadne kaše se ne da popiti, ampak bi jo jedli z žlico. Zato jo je treba za namen priprave pijače razredčiti z vodo. Kako je s sladkorjem v nektarjih? Zakonodajalec dopušča dodatno sladkanje ali pa tudi ne. Večinoma boste na policah našli kar precej sladkane nektarje.
No, seveda obstajajo tudi “nekašasti” nektarji, recimo ribezov nektar, pripravljen iz sadnega soka, ki mu je dodana voda in sladkor ter še kaj drugega (kisline so najbolj običajne).
Minimalni sadni deleži sa posamezne sadne vrste so zakonsko določeni. Tako na primer mora imeti breskov nektar najmanj 50% sadne kaše ali soka (kar pa še ne pomeni 50% breskove sadne kaše). Velikokrat je v konvencionalnih nektarjih bistveno manj sadne kaše osnovnega sadeža, ki mu je dodan cenejši sadni jabolčni sok do končnega minimalnega deleža sadne kaše v nektarju). Drugi primer je ribezov nektar, ki mora po pravilniku vsebovati najmanj 25% sadne kaše.
Sadni deleži v nektarjih so seveda lahko višji od minimalnih. Taki nektarji so bolj polnega okusa in tudi bolj gosti so. Tudi v naši ponudbi je kar nekaj nektarjev: breskov, marelični, hruškov, včasih tudi kivijev. Noben od njih ni sladkan z navadnim sladkorjem, temveč z zgoščenim groznim sokom, tako da lahko v njihovem okusu uživate brez skrbi.
Pijače ali osvežilni napitki
To je tista tretja kategorija brezalkoholnih pijač, v kateri boste našli manj sadnega deleža kot v nektarjih ali pa 0. Večinoma gre za nizkocenovne izdelke z veliko vsebnostjo sladkorja in kislin ter dodanih arom.
Tudi mi ustvarjamo pijače oziroma osvežilne napitke. Ja, ne vsebujejo sadnega deleža, saj so pripravljeni iz zelišč. Imajo dodan sladkor in so namenjeni gurmanskim uživancijam. Ko se na lepo vroče popoldne po službi s prijatelji odpravite na pijačo in si zaželite nekaj osvežilnega, domačega, nenavadnega in dišečega. S koščki ledu in zataknjeno rezino limone na ličnem kozarcu. To je to!